Как да отгледаме малко котенце
Преди няколко години изхвърляйки боклука чухме от кофата жални мяукания. Направихме се на първи клошари и изровихме от вътре плик с три котенца още слепи и с пъпна връв. Бяхме в небрано лозе понеже нямахме никакъв опит.
Следващите редове са за хора изпаднали в нашето положение. Съветите ни не са постулат, но щом успяхме да отгледаме осиротелите душици, значи вършат работа.
Какво да направим първо с осиротяло котенце
Новородените котета не могат да поддържат своята телесна температура. Без мама писана, която да ги гушне и стопли те могат да изпаднат в хипотермия и да загинат!
Първото нещо, което трябва да осигурим на котенцето е достатъчно топлина. Вземете малка бутилка от минерална вода, напълнете я с топла (около 45°C), запушете я добре, завийте с хавлиена кърпа и сложете котето отгоре, като може и леко да го завиете.
Чак когато сте се уверили, че мъника е стоплен, чак тогава можете да започнете да мислите с какво да го храните.
Хранене
Както всяко сукалче и новороденото котенце се нуждае от майчино мляко. Но когато котето е останало без майка трябва естествено да се мине на други варианти.
Най-лесно е да купите на котенцето готово за употреба мляко.
В магазините за домашни любимци, както и в нашия магазин се продават адаптирано мляко и биберони за още сучещи животинки. Приготвянето на готовата суха смес е лесно, просто трябва да се следват указанията на производителя. Самото хранене е също лесно, трудното идва после, но за това по-късно.
Другият вариант, който е трудоемък, но здравословен и малко по-евтин (да в това отношение не сме търговци и не държим да продаваме на всяка цена), е сами да забъркаме млякото.
Не хранете котето с чисто мляко (от магазин или ферма), защото то ще се храни, но организма му няма да поема нужните хранителни вещества, което може да доведе до лош край.
Рецепта за домашно приготвено мляко за котенца
Така се случи, че когато намерихме котенцата имахме лесен достъп до току-що издоено козе мляко. Отделно, за да ни е по-здравословно, гледаме в задната част на двора десетина кокошки, които ни се отблагодаряват с 4-5 яйца дневно.
• 65 гр прясно мляко (краве, още по-добре козе);
• 35 гр кисело мляко с по-висока масленост;
• 1 жълтък;
• 1-2 капки еспумизан за бебета (вж. по-долу);
Обърквате всичко добре, загрявате до телесната температура на котето, наливате в шишенцето с биберона и му давате да суче (котките имат по-висока телесна температура от хората, капнете малко от течността в основата на китката - трябва да усетите лека топлина, но в никакъв случай не трябва да пари!).
Ако следвате две прости правила, храненето на котето е лесно.
• Никога не хранете котето по гръб! Естествената поза е както би бозало от майка си е по корем.
• Дръжте биберона горе-долу под 45 градуса - така ще избегнете котето да поеме въздух.
Когато вземете биберон за новородени котенца той не е пробит. С фина игла пробийте внимателно и обърнете бутилката надолу. Храната трябва да капе, но не и да тече. Когато поникнат първите млечни зъбчета може малко да увеличите размера на дупката.
По време на хранене не стискайте бутилката, за да пусне повече. Оставете котенцето само да определи темпото.
Когато котето покаже, че се нахранило, повярвайте, лесно ще разберете, го потупайте нежно по гръбчето, за да му помогнете да се оригне.
Остатъка от храната можете да съхраните в хладилник. Наличието на суров жълтък скъсява срокът на годност до не повече от 8 часа.
Новородените котенца трябва да се хранят на всеки 3-4 часа, вкл. и през нощта. От втората седмица нататък храненията могат да се разредят до едно на всеки 5-6 часа.
Приблизителните дневни дажби на всеки 100 гр телесно тегло са:
Възраст Количество на ден
1ва седмица 13 мл
2ра седмица 17 мл
3та седмица 20 мл
4та седмица 22 мл
Как да се грижим за осиротяло котенце
След като сте стоплили и нахранили котенцето идва не толкова приятната част. Трябва да го изходите!
Невръстните котета не могат да пишкат и акат без чужда помощ. Облизвайки ги по коремчето, мама писана не само ги почиства, но и масажира, за да си "свършат работата".
Останали без майка, котенцата ще разчитат само на вас.
Сгъвате в скута си хавлиена кърпа на няколко ката, поставяте котето по гръб (то разбира се инстинктивно ще се противи) и с намокрен в топла вода масур от кърпа имитирате близането от мама писана по коремчето. Нормално е след минута-две котенцето да се изпишка, а до 3-4 и да се изака. Изпишкването трябва да е след всяко хранене, изхождането на 2-3.
Тук на помощ идва еспумизанът. Той предотвратява образуването на газове и ще помогне на котето да се изхожда по-лесно, а на вас ще ви спести по-дългите масажи.
А ето как ние си решихме проблема с изхождането.
Имаме си две кучета, които естествено проявиха голямо любопитство към дребните въшки живеещи в кошницата. На втората вечер докато масажирахме, женската кучинка Мара, дойде набута си муцуната в едно от котетата и пусна език. Гершуин и той да не остане по-назад и той. Родихме сме и на всички разказвахме и показвахме.
Така и двете кучета свикнаха с котенцата, котетата свикнаха с тях и до ден днешен си ходят по главите. Проблем има само когато раздаваме манджата - тогава "моето си е мое, сиренцето е пак мое".
Котето вече е изпишкано и изакано. Трябва и да го "изкъпете". Никога, ама никога не къпете котенцето във вода!! Взимате влажно парцалче и почиствате най-напред около муцунката, (да, като бебетата се мърлят), около ушите, цялото тяло и няколко пъти около дупето докато изчистите всичко. Ако котето има гурелчета, не тичайте при вет, не питайте във фейсбук групите, ами направете слаб черен чай, оставете да изстине и с меко парцалче почистете очетата.
Някои хора казват, че било много трудно да се отгледат невръстни котата. Ние не сме на това мнение. Стига да се вложи достатъчно разум и щипка любов, четирите седмици зор ще отлетят за нула време. А котетата? Котетата винаги ще ви обичат, винаги ще ви месят, винаги ще ви се завират в краката с гордо вдигнати опашки.
Източници: собствен опит / www.letsadopt.net /
Благодаря! Рецептата свърши страхотна работа. Нямаше да се оправя без нея. Вече сме на 2 месеца и гризкаме и по малко пилешки филенца. Наистина не сте обикновени търговци, а хора които обичат животните!
Радваме се, че сме успели да помогнем. Благодарим и ние за добрите думи. Поздрави.