Петте най-често допускани грешки при възпитанието на коте

Петте най-често допускани грешки при възпитанието на коте

Какви са най-честите грешки при възпитанието на котки?

Котката е самотен ловец и като такъв "приемливото поведение" в глутница ѝ е непознато и дори непонятно. Ние, хората, понякога оприличаваме "трудното вкарване в релси" като инат или лошотия. Можем обаче да избегнем някои грешки, които със сигурност ще ни облекчат живота (и на котето също).

Извън класацията: Насилие

"Бий дупе, за да не биеш дупище" може в някаква степен да работи при хората, но при животните това не минава. При котките още по-малко. Единственото, което може да се постигне е стресирано и уплашено животно.

Заради това ако тъщата/свекървата, децата, жената/мъжът, съседите, шефът, служителите, бездарните шофьори ви качват ежедневно на черешата и после по инерция си го изкарвайте на най-невинния, по-добре оставете котето в по-добри ръце. Защото бруталността и насилието са табу!

1. Крясъци

Котката има слух в пъти по-силен от човешкия. Крещенето по нея тя възприема само като заплаха и в най-добрия случай ще ви гледа със умалени зеници - сигурен знак, че е готова да бяга или ако е "натикана в ъгъла" да нападне.

Прибирайки се вечер у дома и сварвайки любимата мамина ваза на парчета, поемете дълбоко дъх и си кажете "Майната му". Котката я е счупила преди часове и крясъците ви няма да я накарат да схване причинно-следствената връзка.

2. Непоследователност

Освен търпение, трябва да проявите и упорита последователност. Поставете си някакви цели и неотклонно ги следвайте.

Ако днес котката се е качила на масата и вие не реагирате, а утре я изгоните от там, тя въобще няма да разбере, че масата не е нейното място и храната по нея не е нейна. Разбира се котките са интелигентни и много бързо ще схванат, че няма последствия когато във ваше отсъствие тя е върху масата. Но вие бъдете по-упорити и от нея и, кой знае, някой ден забраната може и да проработи.

3. Лош тайминг

Поощряването или наказанието трябва да се случват веднага, а не след дълги мъчителни минути на размисъл.

Така например, ако искате да поощрите малкото коте, което се е устискало докато доджапа до пясъка си, изчакайте го да си свърши работата и веднага след това мило го приветствайте или му дайте лакомство.

С наказанията бъдете максимално пестеливи. Шамаросването и крясъците са табу. В повечето случаи остро "пссст!" или твърдо "Не" вършат работа. Ако котката продължава с неприемливото поведение, прекъснете я и веднага след това я игнорирайте.

Недопустима грешка е ако по време на игра котката ви ухапе или одере и вие да я "хапете и дерете". Оставете играчката и игнорирайте котето докато то не се върне при вас просещо ласка.

4. Не нервирайте котката

Да, макар и казано с доза хумор, не я нервирайте! Котките редовно търсят усамотение. Ако вашето коте няма настроение за игра или галене, не го насилвайте. След малко ще се върне я за милувка, я за храничка.
Не галете котката докато се храни. Връзката ви може да е силна и липсата на реакция въобще не означава, че котката си умира от кеф да я бъзикате докато яде.

Честото безпричинно обезпокояване може да доведе до стрес и постоянно проблемно поведение.

5. Нетърпение

Никога не бъдете нетърпеливи с котката. Тя все пак не е куче, което разбира с две думи. Ако тя днес не възприема, не я насилвайте, опитайте утре отново, в други ден пак. Рано или късно ще схване (вж. 2).

   

Източници: собствен опит / einfachtierisch.de   

В нашият електронен магазин ще намерите подходящи храни и аксесоари за котки, котараци и котенца.

Коментирайте

* Име:
* E-mail: (не се публикува)
   Website: (Site url withhttp://)
* Коментар
Въведете кода

Категории в блога

Популярни статии

Последни статии

Тагове в публикациите

Архив на блога